Jak pečujeme o fenku a naše štěňátka během prvního týdne?

První dny tráví štěňátka prakticky nepřetržitě přisátá na cecíky psí mámy. Pokud k ní nejsou zrovna přisátá, hned ji hledají. V prvních dnech štěňátka pátrají po krmení, teplu a bezpečí. Proto od nich zřejmě psí máma témeř neodchází. 

Porod Vrhu B přišel na noc a poslední štěňátko se narodilo jako překvapení. Psí máma Klotylda se o všechna štěňátka začala ihned po porodu vzorně starat. Společně jsme počkali s malými svišti do rána, kdy i mě přepadla únava.

Po pár hodinách spánku jsem se vrátil k šikovné mámě a šesti malým štěňátkům. Klotylda vše zvládala na 1* a já byl šťastný, že jsou všichni v pořádku. Každých pár hodin si Klotylda dala baštu a zapila ji domácím vývarem z našich slepic, který jsem si předem uvařil a redukovaný zamrazil na malé kostičky (celkem asi 10l). 

Od prvních dnů jsme štěňátka vážili a jejich váhu si zapisovali, tak bychom věděli, jak prckové přibírají (v čemž stejně jako při minulém vrhu pokračujeme). Hlídáme, aby se štěňátka s menší porodní váhou dostávala co nejčastěji k nejvydatnejnějším cecíkům. 

Stejně tak jako štěňátka potřebují co nejkvalitnější mateřské mléko, naše psí máma potřebuje co nejvíce kvalitní stravy a doplňků. 

Proto naše fenky krmíme přirozenou syrovou stravou B.A.R.F., která samo sebou přináší i další péči v podobě přidávání mnoha doplňků, tak aby byla tělesná kondice zvířete v co nejlepší formě. Tyto doplňky se během let, zátěže či využití psa mění.

Kojící fenka teď přijímá mnohonásobně větší objem krmiva, který je třeba pečlivě vyvážit. Proto dbáme na to, aby během dne naše kojící máma dostávala dostatek svaloviny, kostí (ať v mletinách nebo kusově) a v neposlední řadě také zeleniny a doplňků (kelpa, pivovarské kvasnice, calcium, multivitamin, mletá semínka a oleje a mnoho dalších).

V období kojení dostává orgamismus fenky zabrat, proto kromě zvýšeného množství zkrmovaných kostí přidáváme také vápník (ideální v prášku) podávaný s vitaminem D, který podporuje ukládání Vápníku v těle, tak aby o něj psí máma nepřícházela.

V těchto dnech psí mámu krmíme 7x denně, vždy když je hladová. Aby se krmné dávky rozprostřely do času, krmíme až do noci (každé cca 2-3 hodiny). Tyto krmné dávky prokládáme našim domácím vývarem - ten pejskům chutná a máme tím zajištěn dostatatečný příjem tekutin.

Je třeba také brát zřetel na to, že čerstvá máma nerada opouští svá miminka, ale přesto je třeba, aby se vyprázdnila. Takové tlaky by pro fenku po porodu byly zbytečné a bolestivé. Proto je vhodné fenku jednou za pár hodin odlákat a vyvést ven na vyvenčení.