Původ španělského vodního psa

Několik set let staré, původně pastevecké plemeno pochází ze Španělska, přesně z Andalusie a nejblíže má k portugalskému vodnímu psovi či francouzskému barbetovi. Nikdy nedošlo k jeho přešlechtění a netrpí tudíž dědičnými vadami. Vždy se jednalo o víceúčelové plemeno s houževnatou povahou a přirozenou láskou k vodě. Plemeno bylo využívané pastevci k nahánění a hlídání stád, rybáři k vytahování sítí a nahánění ryb, lovci pro přinášení vodního ptactva nebo jako strážný pes. V dnešní době našel španělský vodní pes uplatnění třeba při canisterapii, jako slepecký pes nebo třeba ve službách záchranářů či policistů.

Povaha

Španělský vodní pes je oddaný, věrný a nadšený společník. Nikdy s ním nezažijete nudu. Zaujme vás svou bystrostí a inteligencí, s kterými hravě zvládá nové výzvy a snadno se ledasčemu naučí. Zástupci tohoto plemene jsou loajální, ostražití i odvážní a vždy připraveni bránit svou nadevše milovanou rodinu, pánečka a jeho majetek. 

Jak tomu už bývá, pes který štěká, nekouše. Stejně tak je tomu v tomto případě. I když španěláci rádi pouštějí hrůzu (obzvlášť za plotem), agresivní nikdy nejsou. Pro svou veselost a hravost se dobře hodí i k dětem, od kterých si nechá líbit téměř vše. Aby tomu tak ovšem bylo, je třeba pejska na všemožné způsoby projevu lásky přivykat, pak se neožene ani při nechtěném zatahání za ucho.

Pro svou bezmeznou lásku k rodině mají tendenci se na ni, či některé její členy fixovat. Budoucím nepříjemnostem předejdeme přivykáním štěňátka na naši nepřítomnost, nejprve krátkou, později delší.

Španělský vodní pes je aktivní plemeno, které ocení pěší tůry jakýmkoliv terénem a díky své srsti i za jakéhokoliv počasí. Rád vám udělá doprovod při běhaní nebo zapřažený před kolem či koloběžkou. Pro své učební vlohy a obratnost se toto plemeno velmi dobře cvičí a hodí se k trénování agility či dogdancingu. Je také velmi kontaktní a o poškrabkání či podrbání si dovede říct.

Věřte, že každý jedinec dostojí svému jménu a dřív nebo později vám předvede svou lásku k vodě a to v jakékoli podobě, množství i skupenství. Takže letní výlet za koupáním je pro tyhle chlupáče ráj. Stejně jako aktivní sportovec se ve španělákovi skrývá i pohodář a povaleč, který si rád pohoví na všem možném. Nejlépe na sedačce se svým páníčkem.

S jinými zvířaty vychází dobře, je ideální, pokud společně vyrůstají. Pokud štěňátko dobře socializujeme a seznámíme jej s více druhy zvířat, nebude s nimi mít problém ani v dospělosti. Slepičku proženou v zápalu hry, ale i kuřátko jen něžně olíznou. Své lovecké pudy v sobě tito pejsci nezapřou a rádi například v lese vyrazí za běžícím zajícem nebo srnkou. Jinak se chundeláči drží stále kolem vás a pokukují, aby vás měli v dohledu.

K nově příchozím a cizincům se chlupáči většinou chovají s nedůvěrou, je potřeba si jejich pozornost a důvěru získat. Také je potřeba štňátko seznamovat od útlého věku s návštěvami a dalšími lidmi. I tak může váš pejsek někoho z nováčků ignorovat nebo se k němu chovat odtažitě. 

Srst

Tihle chundeláči nelínají, což oceníte zvláště pokud s vámi bude pejsek doma. Srst tohoto plemene tvoří pramínky, kudrlinky, provazce či dredy a je téměř bezúdržbová - česat se nesmí a šamponovat moc také ne. Ani před výstavou se neprovádí žádné estetické úpravy srsti. Ideální je pejska nechat volně a přirozeně "vyprat" při plavání v čisté vodě či jej čistou vodou alespoň spláchnout a nechat srst vyschnout. 

Zkracování se provádí jednou až dvakrát do roka, nůžkami nebo strojkem. Záleží na tom, jakou chceme výslednou délku, která by měla být vždy všude stejná. První stříhání by mělo proběhnout mezi 4. a 8. měsícem života štěněte. U štěňátek a mladých pejsků dochází k plstnatění srsti. Tento probém vyřešíte až ostříháním. Čím více pravidelných stříhání za sebou pejsek má, tím je jeho srst kvalitnější. Za účelem výstavy a možnosti posouzení kvality srsti je potřeba nechat chlup delší, alespoň několik centimetrů. 

Barevné varianty plemene jsou jednobarevné - hnědá, černá, béžová a bílá nebo dvoubarevné - kombinace černé či hnědé s bílou. 

Péče

Pejskům kontrolujeme uši, které mají díky chlupům citlivé a pravidelně jim je čistíme. Zvláště po přírodní koupačce.

V závislosti na terénu v jakém se pejsek pohybuje jednou za čas zastříhneme drápky. Pro bezproblémové stříhání drápků je vhodné si již od malého štěňátka hrát s jeho tlapkami a dotýkat se nějakým předmětem tlapek a drápků.

Naši pejsci jsou krmeni syrovou stravou, mimo jiné tedy kostmi, čímž si přirozeně čistí zuby. V kombinaci s mořskými řasami nemusíte u svého pejska řešit problémy se zubním kamenem, plakem či jiné dentální problémy.

Pro zdravého pejska je také důležité pravidelné odčervování a užití antiparazitik (obojek, pipeta, ...).

Někteří pejsci mají silnější slzení a je třeba jim čistit chloupky kolem očí od ospalek.